Erasmus – spotkanie w Poznaniu

PROJEKT  UE    Erasmus+    PRACTICAL  SKILLS MATTER – UMIEJĘTNOŚCI PRAKTYCZNE SĄ WAŻNE, CZYLI OD TEORII DO PRAKTYKI W SZKOLE

SPOTKANIE   NAUCZYCIELI   I UCZNIÓW  W   POZNANIU  W POLSCE

6.10 – 12.10.2018 r.

W dniach 6.10.2018 – 12.10. 2018 odbyło się czwarte w sumie, a drugie z udziałem uczniów, spotkanie  projektowe programu UE  Erasmus+.

Spotkanie odbyło się w naszej szkole w Poznaniu.

W spotkaniu uczestniczyło 14.  nauczycieli i 38. uczniów  z:

- Accent Praktijkonderwijs Nijkerk w Holandii,

- Scola Gimnaziala „Emil Isac” z Cluj w Rumunii,

- I. I. S. „F. Brunelleschi/L.Da Vinci” we  Włoszech

- 2o Gymnasio Larissaa w Grecji

-  Katolickiej Szkoły Podstawowej im. Św. Stanisława Kostki oraz Publicznego Liceum Ogólnokształcącego im. bł. Natalii Tułasiewicz w Poznaniu.

W czasie pobytu w Polsce:

- goście zostali uroczyście przywitani i oprowadzeni po szkole;

- młodzież uczestniczyła w różnego rodzaju grach i zabawach integracyjnych;

- uczniowie  przedstawili prezentacje swoich krajów, regionów i miejscowości;

- odbyły się warsztaty z robotyki;

- zasadziliśmy wspólnie pamiątkowe drzewo przed szkołą;

- goście uczestniczyli w grze miejskiej, przygotowanej przez uczniów naszej szkoły;

- wyjechaliśmy do Soplicowa, gdzie odbyły się warsztaty lepienia pierogów oraz pokaz tresury ptaków drapieżnych; goście mieli też okazję zatańczyć poloneza;

- odbyły się warsztaty handwritingu, tworzenie wspólnego plakatu, rękodzieła (robienie bransoletek) oraz warsztaty muzyczne;

- starsi uczniowie mieli okazje odwiedzić Radio Emaus,  zapoznać się z pracą dziennikarską i nagrać  audycję o naszym projekcie.

Nauczyciele:

- omówili następne spotkanie (w Grecji);

- ujednolicili  formę opisywania lekcji i zajęć pozalekcyjnych;

- omówili stronę internetową projektu;

- uzgodnili formę ‚Project magazine’ ze spotkania w Polsce;

- omówili ostatnie spotkanie w Strasburgu – podzielili się zadaniami, jeśli chodzi o jego przygotowanie;

W czasie spotkania zwiedziliśmy:

- katedrę i Ostrów Tumski;

- ratusz i Stary Rynek;

- Stary Browar i Zamek;

- Muzeum Rogala Marcińskiego i Cytadelę;

W ostatnim dniu spotkania odbyła się impreza pożegnalna w szkole, przygotowana przez rodziców.

Przez ten wspólnie spędzony tydzień, pełen działań projektowych,  zdążyliśmy się zżyć i zaprzyjaźnić, dlatego trudno było nam się rozstać, ale zdobyte doświadczenia i miłe wspomnienia zostaną na zawsze!

Tekst i zdjęcia: Anna Nowaczyk