Wizyta w rezydencji Jego Ekscelencji Księdza Arcybiskupa Stanisława Gądeckiego

11 stycznia 2023 roku – dzięki uprzejmości Sekretarza Jego Ekscelencji Arcybiskupa Stanisława Gądeckiego – księdza Piotra Szkudlarka, uczniowie kół: Historyków Sztuki i Szkolnego Koła Przewodników po Poznaniu (prowadzonych przez prof. Marię Pacholską) zwiedzili Rezydencję Arcybiskupa. Podczas dwugodzinnego spotkania Ksiądz Sekretarz przedstawił historię siedziby arcybiskupów poznańskich, a następnie zwiedziliśmy zabytkowy gmach.

Z zainteresowaniem i zachwytem obejrzeliśmy zabytki znajdujące się w rezydencji, m.in. w kaplicy zobaczyliśmy niespotykaną Drogę Krzyżową wykonaną we Włoszech. W korytarzu przyjrzeliśmy się oponom, które przedstawiają motywy religijne, m. in. czterech ewangelistów. Największy zachwyt wzbudziła Sala Pompejańska, która pełni funkcje reprezentacyjne. Odbywają się w niej również liczne wydarzenia diecezjalne.

Tekst: Maria Pacholska i Piotr Maciejewski

Zdjęcia: Maria Pacholska