Wśród hucznych obchodów 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości, które miały miejsce nie tylko na terenie naszego kraju, ale i na całym świecie, nie mogło też zabraknąć przeżywania tego ważnego wydarzenia przez naszą szkołę. Apel z tej okazji przygotowała klasa 1b pod przewodnictwem p. prof. Katarzyny Błajet.

Podczas akademii uroczyście wprowadzaliśmy sztandary, odśpiewaliśmy hymny, pochyliliśmy się nad losach naszej ojczyzny. Aby jednak nie dopuścić do przebrzmiałego patosu, pozwoliliśmy przemówić samej kulturze. Kulturze, która odegrała tak ważną rolę w przetrwaniu tożsamości narodowej.

Usłyszeć mogliśmy poezję (z „Fortepianem Szopena” Norwida na czele) a także poezję śpiewaną. Nasz szkolny zespół zaintonował kilka patriotycznych pieśni. Podziwialiśmy słynne rysunki Artura Grottgera z cyklu „Polonia” w aranżacji scenek teatralnych. Mogliśmy nawet zobaczyć kujawiaka w wykonaniu naszych uczniów.

Wspominanie historii jest tak ważne współcześnie, kiedy jesteśmy w ciągłym biegu, zajęci swoimi sprawami, otoczeni technologiami żądającymi naszej uwagi. Jest ona często jest dla nas trudna, zbyt wiele mówi nam o nas samych, byśmy mogli zamknąć jej usta. Potrzebujemy jej jednak, by móc rzetelnie pracować nad kształtem przyszłości, wyłaniającej się z każdego nadchodzącego jutra. Życzmy sobie, byśmy potrafili należycie szanować wolność, pokój, wspólne dobro, dzielić zgodne cele i odnajdywać drogę ponad podziałami.

Tekst: Bartłomiej Kulas, kl. 3a

Zdjęcia: Jakub Komasa, kl. 3a