Koncert na biało – czerwoną w tonacji patriotycznej op.100

     W środę, 14 listopada 2018 o godz. 18.00 odbył się w auli naszych szkół koncert pieśni i piosenek patriotycznych z okazji 100 rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości.

Zaprosiliśmy wykonawców, widzów i słuchaczy obecnych na koncercie do wspólnego śpiewania. Dyrekcja szkoły, nauczyciele, uczniowie wszystkich poziomów klas (od klasy I SP do maturzystów), rodzice, rodziny, zaproszeni goście –  razem znajdowaliśmy wspomnienia, wzruszenia i emocje zawarte w muzyce i jej treściach.

Program wieczoru przewidywał krótką powtórkę  z ostatnich stu lat historii Polski, zapisaną w tekstach pieśni. Rozpoczęliśmy uroczystość od odśpiewania Mazurka Dąbrowskiego, aby następnie przepytać uczniów klasy I SP ze znajomości Katechizmu polskiego dziecka. A potem Powstanie Wielkopolskie, Legiony, obrona Lwowa i radośni polscy ułani. Nastrój spoważniał, kiedy trzeba było wspomnieć II wojnę światową – Modlitwą Armii Krajowej, piosenkami partyzanckimi, piosenkami powstania warszawskiego. Po przerwie przypomnieliśmy sobie piosenki socrealizmu i walkę kościoła polskiego o utrzymanie tożsamości narodowej w tych mrocznych czasach. Pomogli nam w tym również harcerze i harcerki z reaktywowanej przy naszej szkole drużyny ZHR –  Poznańskiej Siedemnastki. I wreszcie historia najnowsza – Solidarność, stan wojenny i nasza codzienność. Zakończyliśmy koncert odśpiewaniem hymnu Boże, coś Polskę. W obydwu hymnach oraz pieśni My chcemy Boga, towarzyszył nam, stworzony specjalnie na tę okazję, szkolny zespół instrumentalny.

Niewątpliwą gwiazdą wieczoru, naszą chlubą i dumą był (dzięki wizji i zaangażowaniu ks. Dyrektora Piotra Kusia) i już zawsze będzie 🙂 nasz nowy instrument. Od października br możemy bowiem naprawdę grać – na koncertowym fortepianie marki Yamaha.

Dziękujemy wszystkim wykonawcom, gościom i obsłudze technicznej za tak wzruszające chwile.

Tekst: Dorota Łakoma

Zdjęcia: Jakub Bień, kl. 3a