11 czerwca br. mieliśmy okazję wysłuchać kolejnego już wykładu na Uniwersytecie Medycznym, tym razem związanego z ginekologią, a w szczególności mechanizmami powstawania wad rozwojowych u płodu. Działem medycyny, który dokładniej bada te zagadnienia jest teratologia, a czynnikami odpowiedzialnymi za ich występowanie są teratogeny. Warto wiedzieć, że należą do nich wirusy, a w szczególności bardzo niebezpieczny dla płodu wirus różyczki, grypy, czy ospy, bakterie takie jak krętek blady oraz wiele leków, hormonów i używek. Witaminy przyjmowane bez kontroli w trakcie ciąży, choćby witamina A, także mogą być źródłem tego typu nieprawidłowości.

Ponadto z wykładu dowiedzieliśmy się o możliwościach bardzo wczesnego wykrywania wad rozwojowych, w tym o różnych typach USG oraz o nieinwazyjnych, jak i inwazyjnych sposobach leczenia schorzeń, którymi zajmuje się chirurgia płodowa.

Ten wykład, jak i wcześniejsze wzbogacił nas o nową porcję ciekawych i przydatnych informacji. Oczywiście czekamy na więcej, ale to dopiero po wakacjach …

Tekst: Katarzyna Rymer

Zdjęcia: Artur Paetz, klasa 2b LO