23.11.2018  uczniowie klas o profilach matematyczno-fizycznym, matematyczno-geograficznym i biologiczno-chemicznym wzięli udział w wycieczce do Torunia, która kończyła tegoroczny Festiwal Nauki w naszym liceum.

Pierwszym punktem programu była wizyta w Młynie Wiedzy. Uczestnicy wyjazdu mogli tam zobaczyć na własne oczy wahadło Foucaulta, utrwalić swoją wiedzę i dowiedzieć się czegoś nowego na temat grawitacji, światła, wody, dźwięku, ludzkiego ciała, a także przeprowadzić szereg doświadczeń na przygotowanych przez twórców wystawy stanowiskach. Pobyt w tym miejscu stał się niepowtarzalną okazją do zastosowania poznanych praw przyrody w praktyce.

W dalszej części wyjazdu uczniowie wraz z nauczycielami udali się do słynnego Planetarium. Tutaj otrzymali oni możliwość obejrzenia filmu na temat pogody w odległych rejonach Układu Słonecznego. Seans różnił się od wizyty w klasycznym kinie tym, że obraz został wyświetlony na kopule stanowiącej dach sali kinowej. Dawało to poczucie głębi i zanurzenia się w zaprezentowanym odległym świecie. Pobyt w Planetarium można z pewnością uznać za niezwykłe doświadczenie.

W ostatniej części wyjazdu uczniowie dostali możliwość zwiedzenia toruńskiej Starówki i zobaczenia jej najbardziej rozpoznawalnych obiektów. Mogli również zakupić znane w całej Polsce pierniki lub inne pamiątki. Po obiedzie cała grupa powróciła do Poznania.

Wycieczka do Torunia była znakomitym zwieńczeniem Festiwalu Nauki i stała się dobrą okazją do rozwoju swoich pasji i zainteresowań.

 

Tekst: Wojciech Sikora