30 marca, w rocznicę śmierci bł. Natalii Tułasiewicz, mimo kwarantanny obchodziliśmy w naszej szkole Dzień Patronalny. W tym dniu udało nam się zgromadzić na wspólnej transmisji online i odmówić modlitwę Anioł Pański. W minionym tygodniu natomiast nasi uczniowie szczególnie przyglądali się Patronce szkoły. Z inicjatywy Samorządu Uczniowskiego musieli oni klasowo przeprowadzić spotkanie online i odpowiedzieć na pytania, do których przykładowe odpowiedzi zamieszczono poniżej.
1.Kim dla nas (dla klasy) jest bł. Natalia ?
Bł. Natalia dla naszej klasy jest wyjątkową i bardzo odważną osobą- wzorem do naśladowania. Wie, czego chce od życia i kieruje się przede wszystkim swoimi wartościami w podejmowaniu decyzji. Jest kobietą, która mimo przeciwności losu nadal potrafiła zachować optymizm i chęć do działania oraz ukazuje nam, jak mamy postępować w naszym życiu codziennym.
2. Jak w obecnej sytuacji możemy brać przykład z naszej Patronki?
Nasza Patronka była silna, nieważne jak było źle. Nosiła w sercu ogrom pokory i nigdy nie skarżyła się, że jest na coś zbyt słaba lub może sobie z czymś nie poradzić, bo zawsze wierzyła w plan Boży i w to, że wszystko co się dzieje przyniesie dobre skutki.
3.Czy czas, który teraz przeżywamy (okres kwarantanny), możemy porównać do czasu okupacji? Jeżeli tak, to dlaczego?
Czas kwarantanny nie może być porównany do czasu okupacji. Owszem, w obu przypadkach obowiązują nas pewne ograniczenia, jednakże teraz siedzimy bezpiecznie zamknięci w domach, zachowując środki ostrożności tak naprawdę nic nam nie grozi, nie musimy martwić się o to, czy następnego dnia zdobędziemy coś do jedzenia, nie zostaniemy aresztowani lub czy w ogóle się obudzimy.
4.Czy pomimo trudności jesteśmy w stanie, tak jak Natalia, doceniać najdrobniejsze rzeczy i cieszyć się z nich?
Pomimo tylu przeciwności, tak jak Natalia dziękowała Panu za każdy najdrobniejszy promyk nadziei, za każdy dzień jej życia, tak my dzisiaj powinniśmy iść za jej przykładem; Dziękować Panu Bogu za wszystko, co dla nas czyni i kochać Go za Jego miłość. Pan Jezus nie przestał nas kochać w czasie tej pandemii, a pokazuje nam to codziennym działaniem w naszym życiu, dlatego możemy Mu dziękować, ponieważ Bóg kocha nas niezmienną i ogromną miłością, za którą powinniśmy dziękować.
5. Czy w tym trudnym okresie dbamy o relacje z Bogiem i bliźnimi?
Większość z nas codziennie o 20:30 modli się modlitwą różańcową. W miarę możliwości uczestniczymy w Eucharystii – jedni internetowo, inni fizycznie. Część z nas medytuje z Pismem Świętym lub też organizuje w swoich domach wspólne spotkania modlitewne. Spędzamy jak najwięcej czasu z rodziną. Łączymy się też ze sobą nawzajem, aby porozmawiać i dać sobie wsparcie w tych trudnych momentach. Nie zapominamy o wzajemnej modlitwie, która pokrzepia nasze serca i daje nadzieję na lepsze jutro.
6.Jako klasa odnajdźcie jeden cytat Błogosławionej, który uznacie za najbardziej przemawiający do waszej klasy.
„Największym darem życia jest człowiek, jego dobre, czujące serce. Każdy człowiek spotkany przygodnie, choćby i banalny, wart jest tego, by mu poświęcić trochę uwagi.
„Będzie tak jak Bóg chce” .
,,Z rozumiałam, że wszystko na świecie, poza Bogiem ma wartość względną, wtedy też zadałam sobie pytanie: „po co żyć?” i odpowiedziałam: Aby drugim czynić dobrze.”
Tekst: Zofia Bączyk, przewodnicząca Samorządu Uczniowskiego