W dniach 5-7 lutego uczniowie naszego liceum mieli okazję przekonać się, jak to jest być studentem. Sale lekcyjne stały się salami wykładowymi, cykl zajęć 45- minutowych został zastąpiony półtoragodzinnym, a wszystko to dzięki p. prof. Marcie Mickiewicz – Metelskiej- pomysłodawczyni, inicjatorce i koordynatorce I Sesji Naukowej.

Całość otworzył prof. Wojciech Cellary wykładem dotyczącym wirtualnej rzeczywistości, potem zaś nasi uczniowie sami decydowali, których wystąpień wysłuchać, zgodnie ze swoimi zainteresowaniami. A wybór był niemały: od humanistyki począwszy (prof. Witold Tyborowski: „Państwo i społeczeństwo Babilonii w świetle praw Hammurabiego”, prof. Radosław Okulicz- Kozaryn: „Młodopolscy malarze jako czytelnicy Słowackiego”), poprzez nauki przyrodnicze (prof. dr hab. Aldona Kasprzak: „Mały wielki świat komórek”, prof. Tadeusz Michałowski: „W poszukiwaniu drugiej ziemi”, ks. Dr Adam Sikora: „Aspekty moralne przeszczepów narządów i tkanek”) na dziedzinach ścisłych skończywszy (dr Helena Gaspars – Wieloch: „O przydatności matematyki i narzędzi informatycznych w ekonomii i zarządzaniu”).

Drugiego dnia uczniowie brali udział w warsztatach prowadzonych przez nauczycieli naszej szkoły. I tak, zajęcia poprowadzili: p. prof. Barbara Guzek („ W świecie chemii doświadczalnej”), p. prof. Anna Drygas („Geogebra- matematyczne narzędzie nie tylko do nauki matematyki”), p. prof. Renata Dzierzkiewicz- Hermann („Gra dydaktyczna Regaty- olympic cap”), p. prof. Maria Pacholska („Poznań – sacrum i profanum w przestrzeni publicznej miasta”), p. prof. Katarzyna Rymer („Fascynująca podróż po mikroświecie”), p. prof. Magdalena Skowrońska („O pięknie ogrodów brytyjskich”), p. prof. Agnieszka Weydmann („American dream”) i p. prof. Katarzyna Błajet („Żart, śmiech, błazenada – karnawał w kulturze średniowiecza”).

Sesję zakończył trzeci dzień jej trwania, w trakcie którego uczniowie uczęszczali na zajęcia prowadzone przez swoich szkolnych kolegów  – pasjonatów w danych dziedzinach. Warsztaty prowadzili: Bartosz Kulas („Czym tak naprawdę jest światło? Doświadczalne wprowadzenie do jednej z największych zagadek fizyki”), Karolina Łukasik („Błękitna planeta – fascynujący świat, niezwykłe zjawiska”), Grzegorz Grzankowski („Wszystko opiera się na kręgosłupie”), Alicja Pietryga („Lepszy szwagier wolnomularz niż węgierski tutaj gulasz, czyli o zaskoczeniu w poezji Szymborskiej”), Mateusz Nowacki („Rozwój życia na ziemi w erze paleozoicznej”), Jędrzej Rozynek i Franciszek Ambrosius („W świecie kwasów”) oraz nasi absolwenci, a obecnie studenci historii: Paweł Schonert i Dominik Jakubczyk („Państwo i społeczeństwo Babilonii w świetle praw Hammurabiego”).

Wszyscy, zarówno prowadzący, jak i uczestniczący w zajęciach uznali I Sesję Naukową za ciekawe i wartościowe doświadczenie, które warto kontynuować.

Opracowała Katarzyna Błajet