2 marca br. wybraliśmy się do Instytutu Genetyki Człowieka PAN w Poznaniu. Tam dzięki uprzejmości pani prof. Natalii Rozwadowskiej ze Stowarzyszenia Gen-i-już wysłuchaliśmy bardzo interesującego wykładu dotyczącego tajemnic komórek macierzystych. Dowiedzieliśmy się, czym tak naprawdę one są, co potrafią i w jakich miejscach naszego organizmu można je znaleźć.  Pani Profesor, poza wiedzą książkową, przekazała nam także wiele ciekawostek oraz opowiedziała, czym dokładnie się zajmuje i jak wygląda jej praca od tzw. „kuchni”.

Na koniec mieliśmy okazję samodzielnie wyizolować swoje DNA z komórek wewnętrznej strony policzka, pobranych przez płukanie jamy ustnej z użyciem soli fizjologicznej. Całość należało następnie delikatnie wymieszać z płynem do zmywania i na samym końcu dodać 95-procentowy alkohol (etanol). Wkrótce mogliśmy w swoich probówkach dostrzec splątane nitki naszego własnego DNA!

Doświadczenie nie było trudne i prawie każdemu z nas się udało … poza małymi wyjątkami. Ci, którzy nie dali rady dostali „zestaw małego biologa” do domu. Wyszliśmy bardzo zadowoleni i zmotywowani do dalszej nauki!

Opracowała Natalia Sztylka, kl. 2b