28 maja br., uczniowie naszej szkoły z profilu biologiczno-chemicznego, pod opieką Pań profesor – Barbary Guzek i Katarzyny Rymer oraz Pani Klaudii Jakubek i Pana Piotra Wallasa, udali się do Centrum Kongresowo-Dydaktycznego Uniwersytetu Medycznego na wykłady z zakresu nowoczesnej dietetyki.

Pierwszy z nich, poprowadzony przez Panią mgr Alinę Baturo, pod tytułem: “Układ pokarmowy i jego “świat wewnętrzny” – mikrobiota jelitowa”, dotyczył składników pokarmowych i mikrobiomu naszego układu pokarmowego (to ponad 100 mld rozmaitych gatunków mikroorganizmów!) oraz jak dana dieta – wegetariańska, bezglutenowa, ketogeniczna, low FODMAP, zachodnia, czy śródziemnomorska wpływa na skład gatunkowy tejże mikrobioty.

W kolejne zagadnienie wprowadziła nas Pani dr n. o zdr. Matylda Kręgielska-Narożna. Dotyczyło ono zastosowania sztucznej inteligencji w dietetyce, czyli “Jak wprowadzić zmiany w sposobie żywienia? Czy AI może nam w tym pomóc?”.

Pani doktor opowiedziała nam o tym, jak użycie czatu GPT może nam pomóc w układaniu zbilansowanego, całodziennego jadłospisu oraz czym się różni korzystanie z AI od pracy z dietetykiem – na przykład w motywowaniu innych do zmiany stylu życia i odżywiania się. W tym względzie bezkonkurencyjny okazuje się być jednak … człowiek!

Na zakończenie, chętni uczniowie spośród zaproszonych szkół, wzięli udział w konkursie „Młody Medyk z zakresu nowoczesnej dietetyki”. Nasze liceum reprezentowała Magdalena Bogacka i Krzysztof Gawriołek, z klasy 3B. Oboje uzyskali świetne wyniki i zajęli odpowiednio – II oraz III miejsce.

Gratulujemy i cieszymy się z ich sukcesu!

Opracowanie i zdjęcia: Jadwiga Kochańska (klasa 3B), Katarzyna Rymer