23 lutego 2024r. minęło 140 lat, kiedy urodził się odkrywca witamin Kazimierz Funk

1 grudnia 2023 roku nasza szkolna społeczność wzięła udział w wyjątkowym przedsięwzięciu. Uczniowie naszej szkoły podjęli się ambitnego zadania – stworzenia filmu edukacyjnego o Kazimierzu Funku, opowiadającego historię tego wybitnego naukowca, którego prace miały ogromny wpływ na świat medycyny i biologii. To była nie tylko lekcja historii nauki, ale przede wszystkim wyjątkowa przygoda i okazja do rozwijania kreatywności, umiejętności aktorskich i pracy zespołowej.

Praca nad projektem rozpoczęła się wcześniej, od głębokiego zanurzenia w życiorys i osiągnięcia Kazimierza Funka. Nasi uczniowie, wraz z zaangażowaną kadrą pedagogiczną, dokładnie przeanalizowali dostępne materiały, by jak najwierniej oddać ducha tamtych czasów i znaczenie odkryć naukowca dla współczesnej medycyny i dietetyki. Scenariusz filmu powstawał z myślą o pokazaniu nie tylko faktów z życia Funka, ale również pasji i determinacji, jaką cechował się ten wybitny Polak.

Decydującym dniem dla naszego projektu było nagranie filmu, które odbyło się 1 grudnia 2023r.. Dzięki współpracy z profesjonalną firmą produkcyjną @purecolormedia, nasze pomysły i scenariusze ożyły w sposób, o jakim mogliśmy tylko marzyć. Nasi uczniowie wcielili się w role Kazimierza Funka i jego asystentów, rekonstruując momenty ich pracy, odkryć i radości z naukowych sukcesów. Atmosfera na planie była niesamowita – połączenie skupienia, zaangażowania i ekscytacji towarzyszyło nam przez cały dzień nagrania.

Podczas produkcji filmu każdy z uczestników miał okazję przekonać się, jak wiele pracy, kreatywności i współpracy wymaga stworzenie takiego projektu. Próby generalne, dopracowywanie detali, dbanie o autentyczność scenografii i kostiumów – wszystko to sprawiło, że nasi uczniowie mogli poczuć się jak prawdziwi filmowcy i naukowcy zarazem. Co więcej, projekt ten stał się dla nich niezapomnianą lekcją historii, pokazującą, że nauka to nie tylko eksperymenty i teorie, ale przede wszystkim ludzie z pasją, którzy zmieniają świat.

Naszym celem jest nie tylko upamiętnienie postaci Kazimierza Funka, ale również inspirowanie młodych ludzi do własnych poszukiwań, eksperymentowania i dążenia do wiedzy. Film „Kazimierz Funk” będzie dostępny poprzez okulary VR.

Jesteśmy niezmiernie dumni z naszych uczniów, ich zaangażowania i pracy, jaką włożyli w realizację tego projektu. To była dla nas wszystkich niesamowita przygoda, która pokazała, że współpraca, pasja i determinacja mogą przenieść nas w czasie i przestrzeni, otwierając drzwi do świata wiedzy i inspiracji. Dziękujemy firmie @purecolormedia za profesjonalizm i wsparcie, które było nieocenione w realizacji naszej wizji.

Zapraszamy do oglądania „Kazimierza Funka” i odkrywania z nami historii, która na zawsze zmieniła oblicze medycyny.

Zadanie: Postawmy na młodzież jest realizowane przez Projekt Poznań ze środków Narodowego Instytutu Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego w ramach Rządowego Programu Fundusz Młodzieżowy na lata 2022-2033. Program pod patronatem Pełnomocnika Rządu ds. polityki młodzieżowej oraz Ministra do Spraw Unii Europejskiej Szymon Szynkowski vel Sęk

Marta Kaczmarek, Katarzyna Rymer