11-16 października 2023

Poniedziałek
Nasza wspólna wyprawa do Olpe rozpoczęła  się od zbiórki o 3.50 rano, wszystkim trudno było wstać! Po kilkunastogodzinnej podróży, około 16, zajechaliśmy do St.-Franziskus-Schule. Tam poznaliśmy naszych hostów. Zaczęliśmy od wspólnego ciastka i spraw organizacyjnych. Następnie rozjechaliśmy się do domów.

Wtorek
Pierwszy dzień wymiany zaczął się o 7:30 integracją polsko-niemiecką i grą w „memory”. Na drugiej godzinie pracowaliśmy nad projektami o różnicach między naszymi szkołami. Po południu poszliśmy na zwiedzanie miasta. Wtorek zakończyliśmy wspólnym w-f na sali gimnastycznej.

Środa
W środę pojechaliśmy na wycieczkę w Kolonii. Najpierw byliśmy w centrum rekreacyjno-sportowym „Buddy Bash” . Wykonywaliśmy tam zadania w mniejszych grupach. Jeździliśmy na rowerach, które nie posiadały siodełek, było łucznictwo, graliśmy w pająka i inne gry zręcznościowe. Gdy minął nam czas w tym miejscu, pojechaliśmy do centrum Kolonii i spędziliśmy tam następne 3h. Najpierw mieliśmy jedną godzinę wolnego i większość poszła coś zjeść i kupić pamiątki dla siebie i rodziny. Zwiedzaliśmy gotycką katedrę i poszliśmy na górę wieży.  Musieliśmy pokonać ponad 500 schodów!  

Czwartek
Dzień rozpoczęliśmy pracą nad projektami oraz pokazową lekcją. Był to nasz najkrótszy dzień programu. Lekcje zakończyliśmy ok. 12:40. Resztę dnia każdy spędził ze swoimi hostami i ich rodzinami.

Piątek
Ostatni dzień wymiany zaczęliśmy od podsumowania projektów. Oglądaliśmy nakręcone przez poszczególne grupy filmiki o różnicach kulturowych między Niemcami a Polską, zwłaszcza między naszymi szkołami.  Następnie pojechaliśmy do Siegen. Po długiej podróży autobusem dostaliśmy godzinę na własne zwiedzanie z hostami. Po czasie wolnym poszliśmy oglądać wystawę w Muzeum Sztuki Współczesnej. Po muzeum zjedliśmy obiad i pojechaliśmy na ściankę wspinaczkową. Dzień skończyliśmy ok. 17.

Sobota
Rankiem zjedliśmy wspólnie śniadanie w szkole. Potem nastąpiło pożegnanie i około 9:30 wyjechaliśmy z Olpe. Do Poznania wróciliśmy późnym wieczorem.

W marcu to my będziemy gościć uczniów z Niemiec J.

Gabrysia Drwięga

 Marysia Kaczmarek

Opracowała: Małgorzata Figurna-Rogalinska