Po październikowej wizycie w Olpe przyszedł czas na odwiedziny w Poznaniu.

PONIEDZIAŁEK

W poniedziałek 11 marca około godziny 17 z radością powitaliśmy znużonych podróżą przyjaciół z Niemiec. Grupę szesnastu uczniów wraz z nauczycielami przyjęliśmy w auli, gdzie obejrzeliśmy zdjęcia z naszego ostatniego spotkania. Po oficjalnym powitaniu przez ks. Dyrektora Grzegorza Koniecznego, niemieccy uczniowie mieli okazję spróbować swoich sił w quizie dotyczącym Polski. Potem rozjechaliśmy się do domów.

WTOREK

We wtorek spotkaliśmy się w szkole o godzinie 8:15. Program rozpoczął się zajęciami sportowo-integracyjnymi prowadzonymi przez prof. Jana Pitułę. Potem, usatysfakcjonowani wspólną zabawą przystąpiliśmy do pracy projektowej, a także oprowadziliśmy niemieckich uczniów po naszej szkole. Około godz. 11 udaliśmy się tramwajem do centrum miasta. Tam podzieliliśmy się na dwie grupy, z których jedna wybrała się do Muzeum Narodowego w Poznaniu, aby uczestniczyć w lekcji  pt. „Fałszerze obrazów”.  Druga grupa poszła zwiedzić Stary Rynek i Górę Przemysła. Weszliśmy na wieżę, skąd podziwiać mogliśmy wspaniałą panoramę Poznania, i zapoznaliśmy się z historią Przemysła II i jego trzech żon.  Następnie grupy zamieniły się miejscami. Po lunchu na Starym Mieście, we własnym zakresie zwiedzaliśmy Poznań.

ŚRODA

Na kolejny dzień, środę, zaplanowana była wycieczka do Wrocławia. Podróż pociągiem PKP spędziliśmy na grupowej zabawie w przedziałach. Po przyjeździe udaliśmy się do zoo. Zachwyciły nas zwierzęta z różnych stron świata, a naszą szczególną uwagę przykuło słynne Afrykarium. Wśród podwodnych stworzeń poczuliśmy się jak w innym świecie. Po długim spacerze w zoo, udaliśmy się tramwajem na wrocławski Rynek. Widzieliśmy tamtejszą Katedrę, a po drodze spotkaliśmy wiele krasnoludków. Tam też zjedliśmy obiad. Około godziny 17:40 poszliśmy na dworzec kolejowy i wyruszyliśmy z powrotem do Poznania.

 CZWARTEK

W czwartek spotkaliśmy się w szkole o godzinie 8:30. Przez dwie godziny kontynuowaliśmy pracę projektową nad plakatami rekomendującymi wymianę między naszymi szkołami. Następnie wzięliśmy udział w warsztatach tańców tradycyjnych pod okiem  profesjonalistów z kapeli „Odloty”. Świetnie się bawiliśmy!  Uczyliśmy się tańczyć m.in. chodzonego, wiwata, oberka, koło karkasyjskie, taniec zwany „klapok”, oraz piękny taniec żydowski nigun atik. W południe zjedliśmy przepyszny obiad przygotowany przez naszych kucharzy w stołówce. Pokrzepieni na ciele udaliśmy się do miasta, gdzie pani przewodnik odkryła przed nami tajemnice Katedry i Ostrowa Tumskiego. Potem wciągnęła nas gra miejska. Niesamowitą radość sprawiło nam obserwowanie zaaferowanych zagadkami Niemców! Nie był to jeszcze koniec atrakcji, gdyż chwilę później udaliśmy się na bowling do Galerii MM. Zdrowa rywalizacja, a przy tym dobra zabawa, były doskonałym uwieńczeniem dnia.

PIĄTEK

W piątek przedstawiliśmy efekty naszych działań projektowych, z których każde było unikalne i dopracowane. Około 10 udaliśmy się autokarem do Rogalina. Korzystając z audioprzewodnika, obeszliśmy pałac rodu Raczyńskich. Wnętrza były przepiękne! Zagraliśmy też w grę o dawnych zwyczajach szlacheckich. Następnie mieliśmy czas na długi spacer po ogrodzie i parku. Otuleni promieniami słońca, w pysznych humorach, spędziliśmy czas na dobrej integracji, odpoczynku i kontemplacji przyrody. Niestety, musieliśmy wracać do Poznania. Reszta dnia była dla nas.

SOBOTA

Sobota. Ostatni dzień naszej przygody zaczęliśmy wspólnym śniadaniem w stołówce szkolnej. Potem przyszedł czas na wręczenie gościom certyfikatów i upominków. I nadszedł ten moment – pożegnanie naszych przyjaciół. Poprzez rozmowy, gry i warsztaty bardzo się zżyliśmy, więc tak trudno było się rozstać! Jednak głęboko wierzymy, że to dopiero początek, a nie koniec naszej znajomości. Dlatego z nadzieją pomachaliśmy uczniom, którzy odjechali w kierunku swojej ojczyzny.

Jadwiga Gólska

Zofia Stegenta

Opieka redakcyjna: Małgorzata Figurna-Rogalińska