We wtorek, 12.10.2021 odbywała się w naszej szkole gala „Złotych Katolików”. W ten sposób uczniowie szkoły podstawowej i liceum zapragnęli wyrazić wdzięczność wszystkim tym, którzy dbają o ich wiedzę i rozwój, a także zajmują się szeroko rozumianą organizacją życia szkoły. Obchody Święta Edukacji Narodowej przyjęły w tym roku konwencję filmową. Jak napisała Olga Szaniawska z klasy III B LO, autorka scenariusza: Na przestrzeni lat twórcy próbując dogodzić wszystkim fanom filmowym, wymyślali coraz to nowe gatunki, aby każdy mógł znaleźć coś dla siebie. Istnieje mnóstwo możliwości dopasowania wieczornego seansu do swojego charakteru i humoru.  W ten sposób uczniowie obu szkół dobrali dla każdego nauczyciela i pracownika szkoły (metodą głosowania w klasach lub na zebraniach samorządowych) odpowiedni repertuar filmowy. Oto stworzone kategorie:

  • Kino akcji budzi różne nastroje.  Jest bardzo specyficzne w swojej naturze. Zmienność sytuacji na ekranie może niektórych przyprawić o zawroty głowy. Wybuchowość i emocjonalność tego typu filmów zrozumieją tylko najbardziej wymagający eksperci. Sięgający po dynamiczne realizacje uwielbiają, gdy wokół nich dużo się dzieje. Nienawidzą nudy, są bardzo ekstrawertyczni, a zarazem tajemniczy. Ich wnętrza bowiem, są tak bogate, że nikt jeszcze nie dotarł do wszystkich zakamarków.
  • Komizm to jeden z najbardziej relaksujących wyborów. Po ciężkim dniu, miło jest pośmiać się szczerze i długo, aż z oczu popłyną mile widziane łzy. Pełne sympatii komedie zapewniają niezapomnianą rozrywkę. Pełne beztroski sytuacje, postaci sypiące żartami na prawo i lewo oraz dowcipne wypowiedzi to wszystko czego potrzebujemy, by choć raz na jakiś czas, szeroko się uśmiechnąć. Zwolennicy filmów komediowych posiadają wyjątkowe poczucie humoru, a swoim dobrym nastrojem potrafią zarazić każdego. Są przyjaźni i radośni, rzadko się smucą, a ich oczy nieprzerwanie iskrzą pogodą ducha.
  • Niektórzy śmią mówić, że życie jest przygodą. Zazwyczaj takim osobom nie wystarcza adrenalina, której dostarcza bieg losu. Potrzebują dodatkowo podziwiać przygody na ekranie. Nieprzewidywalność i pomysłowość akcji zapierają dech w piersiach. Sceneria zawsze odgrywa w tych filmach kluczową rolę. Uwielbiający filmy przygodowe nie należą do ludzi cichych i wycofanych. Ich głowy są zawsze pełne pomysłów, projektów i marzeń. Nie potrzebują wiele czasu, aby je urzeczywistnić. Gonią za postępem, eksperymentują z coraz to nowymi ideami. W ich pobliżu nigdy nie wieje nudą.
  • Nie ograniczajmy się tylko do tego co ziemskie i zwyczajne. Technologia zadbała o to, byśmy mogli odkrywać nieznane, sięgać po nieosiągalne i dotykać gwiazd. Przecież każdemu  zdarza się czasem odpłynąć myślami w dalekie krainy. Niejednokrotnie pochłoniętych marzeniami nazywano „istotami z innej planety”. Na szczęście nie trzeba wsiadać do rakiety, żeby zobaczyć kosmos. Filmowcy i to wzięli w swoje ręce. Filmy science – fiction powstały dla tych, którym nie odpowiada pospolitość ziemskiego życia. Wolą oni znaleźć się wśród nieznanych zakamarków wszechświata, gdzie mogą spokojnie zatopić się w swojej wyobraźni.
  • W naszej ogromnej filmotece znajdziemy także coś dla wiecznie spragnionych wiedzy fanów nauki. Mimo, że wiedzą już o świecie niemal wszystko i spędzili wiele lat na doszkalaniu się, wciąż chcą dążyć do perfekcji. Każdego dnia zaskakują niezwykłą erudycją, którą chcą zarażać innych. Ambitni i pełni energii do pracy starają się poznać każdy szczegół z zakresu wielu dziedzin. Filmy dokumentalne uwieczniają wszystkie zagadki globu. Wiadomo jednak, że apetyt rośnie w miarę jedzenia. Dlatego pogłębianie wiedzy zradza nowe pytania, na które stale trzeba szukać odpowiedzi.
  • Tyle się mówi o sławnych postaciach, których życiorysy stają się inspiracją dla pokoleń. Wielu z nich zapisało się na kartach historii dzięki swojej życzliwości i wyjątkowej dbałości o drugiego człowieka. Bohaterska troska i oddanie są nagradzane tworzonymi od lat filmami biograficznymi. Ludziom o dobrych sercach, z których płynie rodzicielskie ciepło i oczach pełnych miłości, stawia się pomniki, uwiecznia ich losy. Wiele takich osób żyje pośród nas, każdego dnia oferując pomoc, bezinteresownie opiekując się zbłąkanymi owieczkami. Poświęcają wolny czas rozwiązując czyjeś trudności, oddają swoje życie dla innych.
  • Najważniejsze role życia społecznego określono dawno temu, a dokładniej wtedy, gdy powstały westerny. Pokazały istotność strażników porządku i sprawiedliwości. Podobnych bohaterów nie trzeba oglądać wyłącznie na ekranie. Wystarczy rozejrzeć się wokół. Dostrzec ludzi, którzy codziennie wstają o świcie, by bronić prawa i czuwać nad harmonią. Bez takich osób świat pogrążyłby się w chaosie. Niezastąpieni patroni prawdy i pokoju nie mieszkają tylko na dzikim zachodzie. Choć nie noszą ze sobą pistoletów ani nie ubierają kowbojskich kapeluszy, równie rzetelnie chronią przed nieuczciwością.

 

Za reżyserię, scenografię, dobór aktorów i rekwizytów odpowiadał –  profesjonalny w swoim fachu – niczym agent 007 – Mateusz Blachnierek, przewodniczący samorządu liceum. Współpracą filmową z najmłodszymi uczniami  zajął się Jan Murawa. Przedstawione scenki, przygotowany film z życzeniami i piękny scenariusz dostarczyły wielu uśmiechów,  niekiedy –  salw śmiechu. Były także momenty, kiedy dane nam było wzbogacić swoją wiedzę. Wszystko to pokazało, że choć z jednej strony – nie byłoby szkoły bez nauczycieli i pracowników, to z drugiej – i uczniowie cały czas nas czegoś uczą i ubogacają. Pięknie być RAZEM!

 

Opracowała: Marta Dzięcioł

Zdjęcia: Katarzyna Błajet