Na czym polegają niesamowite zdolności niesporczaków do życia w ekstremalnych warunkach? Jaki pożytek można zrobić z wiedzy o toksynach bakteryjnych w rolnictwie? Jak ważne w naszym życiu są rośliny? Co zawdzięczamy odkryciu radioaktywności? – na te i jeszcze inne pytania staraliśmy się sobie odpowiedzieć uczestnicząc 3 czerwca br. w warsztatach oraz wykładach na Wydziale Biologii i Chemii, w ramach corocznego Festiwalu Nauki i Sztuki, na UAM.

Choć w zajęciach brały udział głównie grupy profilu biologiczno – chemicznego, to inni także mogli znaleźć dla siebie coś interesującego.

Przysłowiową wisienką na torcie okazał się wykład o intrygującym tytule – czy do temperowania czekolady jest potrzebna temperówka? Okazało się, że wspomniany proces jest związany raczej z podgrzewaniem, a następnie schładzaniem czekolady do odpowiednich temperatur, dzięki którym masło kakaowe w czekoladzie krystalizuje w ściśle kontrolowany sposób! To sprawia, że tabliczka czekolady staje się błyszcząca, „rozpływa” się w ustach i wydaje charakterystyczny dźwięk przy jej łamaniu.

Trzeba przyznać, że wszystkie te zajęcia oprócz cennej wiedzy, dostarczyły nam również niesamowitych wrażeń, które miejmy nadzieję na długo pozostaną w naszej pamięci!

 

Opracowały: Barbara Guzek, Katarzyna Rymer