W piątek 31.03. obchodziliśmy w naszej szkole Dzień Patrona. 30. marca 1945 roku Natalia Tułasiewicz zginęła w obozie koncentracyjnym w Ravensbruck. Pozostawiła po sobie piękny ślad życia, utrwalony w zapiskach, z którymi mogliśmy zapoznać się podczas codziennej modlitwy Anioł Pański w dniach poprzedzających uroczystość. Błogosławiona Natalia to wzór łączenia codziennej pracy, realizacji pasji z głęboką wiarą i ufnością. To przykład autentycznej miłości do Chrystusa, miłości determinującej wszystkie inne życiowe wybory.

Dla naszego liceum święto to ma wymiar szczególny. Błogosławiona Natalia Tułasiewicz jest patronką nauczycieli i wychowawców. To właśnie oni – pedagodzy i pracownicy szkoły – wyrażają swoją radość i wdzięczność, przygotowując Galę Srebrnych Krzyży Nataliańskich. Wyróżnienia te wręczane są tym uczniom, którzy w sposób szczególny doceniają możliwość własnego rozwoju. Uczniom, którzy chcą drążyć tematy i wyjaśniać wątpliwości. Co więcej – tym, którzy zdobytą wiedzę i kształtowane umiejętności „przekuwają” na świat pięknych wartości i codzienny przykład życia.

Błogosławiona Natalia Tułasiewicz była także wielką miłośniczką kultury. W jej zapiskach znajdziemy zdanie: „jeśli czuję w sobie specjalny artystyczny pociąg ku sztuce teatralnej i filmowej, to radość, jaką z tego czerpię, (…) powinnam przetwarzać na takie wartości, by one mogły być własnością tych ludzi, z którymi mię życie styka lub zetknie”. Dlatego też każdego roku podczas Gali Srebrnych Krzyży Nataliańskich poza osobą naszej patronki towarzyszy nam postać ze świata polskiej kultury. Jej słowa, fragmenty twórczości mają stać się inspiracją i zachętą, by obcować z tym, co prawdziwie piękne. Podczas tegorocznej gali towarzyszył nam ksiądz poeta, ksiądz Jan Twardowski. Okazało się, że cytaty jego utworów komponują się z całą gamą dziedzin, z jaką spotykamy się w szkole.

Tegorocznymi Laureatami Srebrnych Krzyży Nataliańskich zostali:

– Zofia Słaby (język polski)

– Arkadiusz Juraszek (język angielski)

– Klaudia Bartkowiak (język hiszpański)

– Aleksander Trawiński (wiedza polityczna, 100% frekwencji)

– Karol Krajewski (historia)

– Piotr Maciejewski (teologia, 100% frekwencji)

– Patrycja Ludwiczak (matematyka)

– Paweł Kociański (fizyka)

– Jan Dorna (chemia)

– Eryk Kaczmarek (geografia, 100% frekwencji)

– Helena Bączkiewicz (biologia)

– Tola Zakrzewska (sport)

– Antonina Drzewiecka (100% frekwencji)

– Jakub Jarosz (100% frekwencji)

– Wiktoria Ochocka (100% frekwencji)

– Dominika Szafrańska (100% frekwencji)

– Anna Raus (Serce dla szkoły)

– Maciej Koszla (Dobry Duch szkoły)

– Eryk Postój (działania społecznikowskie)

Po zakończonej Gali udaliśmy się do parafii pod wezwaniem świętego Michała Archanioła. To właśnie z tym kościołem związana była bł. Natalia Tułasiewicz w okresie, gdy mieszkała w Poznaniu. Uczestniczyliśmy w Mszy Świętej, podczas której usłyszeliśmy słowa ks. dyrektora Grzegorza Koniecznego, by od naszej Patronki uczyć się nie tylko wiary, ale i prawdziwego, podstawowego człowieczeństwa. Po Mszy uczestniczyliśmy w nabożeństwie Drogi Krzyżowej.

To był piękny (choć niezwykle deszczowy) dzień, pełen ubogacających spotkań i wartościowych słów. Gratulujemy wszystkim Laureatom! Zaś wszystkim uczniom naszej szkoły życzymy wytrwałości i odwagi do poznawania Prawdy i bycia Jej świadkami. Bo jak pisał ks. Jan Twardowski: „nie bój się chodzenia po morzu/nieudanego życia […] bo to co nas spotyka/przychodzi spoza nas”…

 

Opracowała: Marta Dzięcioł

Zdjęcia: Eryk Postój