„Godne ukochania wszystkie Jego dzieła, a są jak iskra do zobaczenia…” (Syr 42, 22) – ten fragment z Księgi Mądrości Syracha to motto spotkania Uczniów katolickich szkół średnich z Archidiecezji Poznańskiej, które odbyło się w sobotę, 17 czerwca 2023 r. na terenie parafii Matki Boskiej Bolesnej oraz Publicznego Liceum Ogólnokształcącego KSW im. bł. Natalii Tułasiewicz w Poznaniu. Najważniejszym celem wydarzenia było wielbienie Pana we wspólnocie ludzi młodych, których łączą chrześcijańskie wartości i podzielenie się doświadczeniem wiary poprzez modlitwę, talenty muzyczne czy organizacyjne, ale także zabawę i integrację.

Spotkanie zostało podzielone na cztery zasadnicze części. W pierwszej z nich mogliśmy usłyszeć konferencję Dyrektora naszego liceum, księdza Grzegorza Koniecznego o owocach Ducha Świętego oraz świadectwo i koncert Absolwenta naszej szkoły, Macieja KOWSONA Kowalczyka, który dzieli się swoją wiarą za pomocą muzycznych talentów. Druga, najważniejsza odsłona wydarzenia, to Eucharystia w kościele Matki Boskiej Bolesnej pod przewodnictwem Arcybiskupa Stanisława Gądeckiego. Po nakarmieniu ducha przyszedł czas, by posilić i ciało na wspólnej agapie oraz lepiej się poznać podczas radosnych zabaw i tańców na szkolnym boisku. Wreszcie, ostatnia, wymagająca najbardziej profesjonalnego przygotowania, część wydarzenia to adoracja Najświętszego Sakramentu, której towarzyszyło muzyczne wielbienie zespołu stworzonego z Uczniów, Absolwentów, Nauczycieli szkół katolickich oraz ich Przyjaciół.

Warto jeszcze wspomnieć, że idea zorganizowania ISKRY narodziła się podczas szkolnego wyjazdu na Festiwal Młodych w Medjugorie latem ubiegłego roku, a sobotnie wydarzenie było tylko zwieńczeniem rocznych przygotowań: spotkań i promocji we wszystkich szkołach katolickich archidiecezji, niezliczonych prób zespołu i warsztatów muzycznych, comiesięcznych adoracji, wreszcie – wspólnego wysiłku osób zaangażowanych w to przedsięwzięcie w różnorodnych przestrzeniach, co umożliwiły także fundusze pozyskane w ramach projektu „Postawmy na młodzież”, realizowanego przez Stowarzyszenie Projekt Poznań. Dokumentację fotograficzną z wielomiesięcznej pracy, a wkrótce także – materiały filmowe i dźwiękowe z sobotniego wydarzenia znajdziemy w mediach społecznościowych: https://www.facebook.com/hashtag/isk_razem https://www.instagram.com/isk_razem/

A wszystkim uczestniczącym w spotkaniu pozostaje życzyć, by tym Doświadczeniem Wiary, Nadziei i Miłości potrafili – jak niepozornymi iskrami – dzielić się z Innymi i by ich Życie było nieustannym uwielbieniem Najwyższego za „wszystkie Jego Dzieła godne ukochania”, które są przecież jak „ISKRA – do zobaczenia”!

Opracowała: Joanna Tritt

Fotografie: Joanna Janowska, Eryk Postój, Jakub Duczyński