W czwartek, 14 marca br., objęte patronatem JM Rektora Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu, wszystkie grupy profilu biologiczno – chemicznego naszego liceum udały się do Centrum Kongresowo – Dydaktycznego UMP na ul. Przybyszewskiego, aby wziąć udział w wykładach, prowadzonych przez specjalistów w dziedzinie neurologii.

Gospodarzem wydarzenia była pani prof. dr. hab. Jolanta Dorszewska, która zachęciła nas do zapoznania się z takimi zagadnieniami jak – stwardnienie rozsiane u dzieci oraz otępienie w chorobach neurologicznych.

Z wykładu przygotowanego przez panią dr n. med. Agnieszkę Wencel-Warot, dowiedzieliśmy się o prawdopodobnych przyczynach (nadmierna aktywność układu immunologicznego), objawach (zaburzenia widzenia i osłabienie siły mięśniowej) oraz o nowoczesnych sposobach diagnostyki i leczenia stwardnienia rozsianego. Te ostatnie przyczyniają się do znacznej poprawy funkcjonowania i zwiększenia komfortu życia młodych pacjentów, a w wielu przypadkach umożliwiają również odzyskanie całkowitej sprawności organizmu.

Druga część prowadzona przez lek. Natalię Banaszek i lek. Mikołaja Hurłę dotyczyła biomarkerów i sposobów neuroobrazowania, a wśród nich – funkcjonalnego rezonansu magnetycznego (fMRI), stosowanych w diagnostyce m.in. choroby Alzheimera (AD). Oprócz wielu ciekawych informacji usłyszeliśmy jak bardzo ważne jest dbanie o higienę jamy ustnej i leczenie chorób przyzębia w ograniczaniu ryzyka zmian otępiennych w mózgu!

Na koniec przedstawiciele zaproszonych na spotkanie szkół wzięli udział w niełatwym konkursie z zakresu neurologii – „Młody Medyk”. Naszą szkołę reprezentowała Natalia Kumoch, z klasy 3B.

Zapraszamy do obejrzenia zdjęć z tego wydarzenia!

Przygotowanie: Katarzyna Rymer, Barbara Guzek, Ignacy Nowinowski