W piątek, 22 grudnia 2023 roku, w auli szkolnej, odbyła się przygotowana przez klasę 2B LO, uroczysta akademia upamiętniająca 105 rocznicę Zwycięskiego Powstania Wielkopolskiego.

To właśnie dzięki temu zrywowi niepodległościowemu, po 123 latach zaborów, Wielkopolska została przyłączona do odradzającego się państwa polskiego.

Podczas występu uczniowie przybliżyli złożone przyczyny i przebieg powstania, nie zapominając również o udziale kobiet w tych wydarzeniach – jako łączniczek oraz sanitariuszek w szpitalach.

Tło historyczne akademii tworzył pokaz multimedialny ze scenkami walk wyzwoleńczych autorstwa powstańca wielkopolskiego – Leona Paruzińskiego.

Podniosłego charakteru tej uroczystości dodało odśpiewanie wielkopolskiej marsylianki – patriotycznej pieśni z 1919 roku, skomponowanej z okazji pierwszej rocznicy wybuchu tego powstania.

Opracowały: Katarzyna Niemir (kl. 2B), Anna Stegenta (kl. 2B), Katarzyna Rymer